רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2016 - תרבות

מזל טוב למוזיאון רמלה שקיבל לידיו תנור בישול בן 1400 שנה

במבצע משותף למוזיאון רמלה, רשות העתיקות והמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, הובא אחר כבוד אל חצר המוזיאון, תנור בישול בין 1400 שנה מהתקופה הביזנטית אשר נמצא בשנה שעברה במהלך חפירות במתחם מפעל מלט נשר.

להערכת אנשי רשות העתיקות שביצעו את החפירות, התנור שכן בחצר בית פרטי, בכפר ביזנטי (נוצרי) מאמצע המאה ה-7 לספירה, כאשר המוסלמים כבר בארץ הקודש. היישוב העתיק נמצא בשטח מפעל המלט בעיר.  מדובר בכמאה שנים ופחות לפני הקמתה של העיר רמלה מה שמצביע על יישוב תוסס במרחב "במרחב הרמלאי העתידי".

התנור נחשף באתר נשר רמלה בעונת החפירות 2015. מיקומו בסמוך למורדות המערביים של האתר, אזור שהכיל ריכוז גבוה של תנורים וטאבונים.  קוטרו של הטאבון בחלקו הרחב ביותר היה כ-1.2 מטר. החלק התחתון שהשתמר באתרו היה זה שבמקור נבנה מתחת לפני השטח. הוא עבר רפאות ותיקונים והגיע לאחר כבוד אל המוזיאון היום. מנהל מוזיאון רמלה רון פלד ציין, כי המעניין הוא שלא ידוע אם זה תנור (לבשר) או טאבון (ללחם). החוקרים ערכו מחקר אתנוגרפי - שאלו את זקני הכפרים בגליל מה דעתם שכן הם עצמם השתמשו בתנורים דומים עד לפני 50 שנה. לדברי הארכיאולוגים, כל הנשאלים טענו כולם שזה לדעתם תנור לבשר ולא ללחם בשל צורתו. החפירות נערכו בחסות אוניברסיטת חיפה, המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן, ברשות שלמה קול-יעקב וולדימיר אברוטימיוס.
 
 

חזרה
Facebook