רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2016 - כללי

מודעות להשתלות אברים באשכול הפיס ברמלה

במסגרת חודש המודעות לבריאות שמקיים אשכול הפיס,  נערכת חשיפה לנושא השתלות אברים בסדרה של הרצאות לתלמידי חטיבות הביניים ובתי ספר יסודיים. הפעילות מתקיימת בשיתוף מרכז ההשתלות הארצי ומתאמת ההשתלות בבית חולים קפלן, הגברת בלה אלמוג.

השתלות אברים היא טכנולוגיה רפואית שבה מוחלפים אברים או רקמות שאינם מתפקדים באברים תקינים. תרומת האברים אפשרית לעיתים מתרומה מהחי או תרומה מהמת. תרומת איברים מן המת היא סוגיה טעונה ומורכבת, באשר מותו של בן אנוש אחד הנו הצלת חייו של בן אנוש אחר. הפנייה אל המשפחות דווקא בזמן זה של שיא הכאב, כאשר כל מחשבה על חיים של אחרים נראית בלתי אפשרית, נעשית על ידי מתאמות ההשתלה, נציגות המרכז, מתוך הבנה ואמפטיה ללא גבול, וגם מתוך ידיעה, מניסיונן ועל פי מחקרים, שלתרומה יש השפעה עתידית מטיבה ומקלה על המשפחה התורמת.
בהרצאה צפו התלמידים בסרט בו מתואר מקרה אנושי, אמיתי, של משפחה שבנם נפגע בתאונת אופנוע מצבו מדרדר ואינו בר ריפוי והמשפחה מתבקשת להיפרד ממנו ולתרום את איבריו. הסוגיה קשה מעין כמוה. לא תמיד ניכר מותו של האדם האהוב והמשפחה מבקשת להאמין שמצבו יכול להשתפר.
התלמידים למדו כי קידמה טכנולוגית מספקת לנו כלים לקביעת מוות מוחי נשימתי, שהוא הפסקה מוחלטת של פעילות המוח ושל הנשימה. המוות המוחי הנו סופי, ודאי ומוחלט ובלתי הפיך, גם אם הלב ממשיך לפעול. המשך פעולתו של הלב מבטיח המשך הספקת דם לאיברים ושימורם במצב תקין עד שיילקחו לתרומה.

בהרצאה נדונו נושאים מדעיים כמו סימני חיים, התאמה גנטית, סוגי דם לצד סוגיות חברתיות של פיקוח נפש, הצלת חיים, אלטרואיזם.   
 
 

חזרה
Facebook