רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2016 - כללי

התוכנית להתחדשות עירונית
ברמלה ראויה לשמש כמודל ארצי

שר הבינוי והשיכון ח"כ יואב גלנט בביקורו ברמלה: "התוכנית להתחדשות עירונית ברמלה ראויה לשמש כמודל ארצי"שר השיכון והבינוי ח״כ יואב גלנט, ערך (יום חמישי) פגישת עבודה בלשכתו של ראש עיריית רמלה יואל לביא, בנושא קידום התוכנית להתחדשות עירונית בינוי פינוי ל-9000 יח״ד ברמלה.  השר גלנט: בתוכנית עוגנים חברתיים וכלכליים המעניקים מענה אמיתי לרווחת התושבים.  לביא: התוכנית תאפשר לבעלי דירות ישנות לקבל דירה חדשה, ממוגנת וגדולה,תשנה את פני  וחזות העיר, ותגדיל באופן משמעותי מצאי יחידות הדיור.
שר השיכון והבינוי ח״כ יואב גלנט, ערך הבוקר פגישת עבודה בלשכתו של ראש עיריית רמלה יואל לביא, בנושא קידום התוכנית להתחדשות עירונית בינוי פינוי ל-9000 יח״ד ברמלה.  לביא הודה לשר על ביקורו וסקר בפניו את עיקרי תוכנית המתאר להתחדשות עירונית שתשנה את פני העיר ותאפשר לבעלי דירות ישנות לקבל דירה חדשה, ממוגנת, שערכה הכספי גבוה הרבה יותר, בלי כל תמורה כספית. התוכנית כוללת את חידוש פניהן של השכונות הוותיקות ברמלה בכל חלקי העיר. במסגרתה ישודרג המרחב הציבורי, תשופר חזות העיר ויגדל באופן משמעותי מצאי יחידות הדיור בעיר. לביא הדגיש, כי התוכנית מהווה הזדמנות יוצאת דופן כמענה חברתי אמיתי למציאת פתרונות להתחדשות ודיור נוסף לרווחת התושבים.
שר השיכון והבינוי ח"כ יואב גלנט ציין, כי רמלה מצויה בתקופת פיתוח רחבה הן בתחום התשתיות והן בבניית שכונות חדשות וכי לתוכנית ההתחדשות העירונית המוצעת פוטנציאל גדול . השר הדגיש: "התוכנית להתחדשות עירונית בינוי פינוי ברמלה ראויה לשמש כמודל ארצי. יש בתוכנית עוגנים חברתיים וכלכליים המעניקים מענה אמיתי לרווחת התושבים".
לביא: "הרעיון הבסיסי הוא בינוי פינוי על מרקם קיים. הדבר מבוסס בעיקר על השקעות פרטיות, אבל גם המדינה תצטרך להיכנס מתחת לאלונקה. המבנה הארגוני של מערך ההתחדשות העירוני, יוצר הפרדת אינטרסים וייצוג שווה ומבוקר תוך איזונים ובלמים של כלל השותפים לפרויקט, היזמים, החברה הכלכלית שמייצגת את בעלי הקרקע והתושבים, העירייה וועדותיה".
ראש העיר הדגיש, כי החברה הכלכלית תפעל לשמירת האינטרס של התושב לקבל את המובטח לו תוך שמירה על זכויותיו והגנה עליו מפני החברות היזמיות, שיקולי העירייה וועדות התכנון לסוגיהם.
על פי התוכנית הבינוי יהיה על בסיס של 1 ל-6, יחס חניה למגורים 1 ל-1. אחדות בכל הקשור להסכם בין דייר ליזם, הסכם אחיד לכולם. הדייר יקבל דירה חדשה ללא תמורה בתוספת של 50% לגודל הדירה, תוקם גם קרן להחזקת הבניינים רבי הקומות. 
לביא: "את ההתחדשות העירונית נמנף לשיפור חזות העיר, לשינוי תפיסת התכנון האורבאני, ושדרוג נכסי התושבים שיעברו במסגרת התוכנית חיזוק מבנים בתוספת מיגון דירתי". 
תוכנית ההתחדשות העירונית נולדה למעשה עם ההבנה, שביצועה של תוכנית תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה) אינו מצליח להיכנס לפסים אופרטיביים מסיבות שונות שהמהותיות בהן היא תמריצים כלכליים שאינם מספקים ומורכבות פינוי תושבים מביתם, לא רק ברמלה, אלא בערים רבות ברחבי הארץ. מאחר שכך, שונה כיוון החשיבה של "פינוי בינוי"  בעיר רמלה ליעד מהפכני יותר: "בינוי פינוי" - איתור שטח לבנייה כמנוף לתהליך, הריסה ובנייה מחדש, כך שתתאפשר קודם בנייה ואח"כ הריסה של הבניין הישן.
  
חזרה
Facebook