רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2015 נדל"ן

נחתם הסכם הגג לבנייתן של 7,500 יחידות דיור ב-9 שכונות ברמלה

משרד האוצר, משרד הבינוי, רשות מקרקעי ישראל  ועיריית רמלה חתמו על הסכם גג לבניית הדירות בהליך מואץ ב-9 שכונות חלקן חדשות. שר האוצר ח"כ משה כחלון: בתוכניתו של ראש העיר יואל לביא, להתחדשות העירונית - בינוי פינוי יש מרכיבים חשובים בפתרון מהיר וטוב למצוקת הדיור. התוכנית תיכנס להליך עבודה ותכנון מזורז.  שר הבינוי ח"כ יואב גלנט: העיר רמלה בעלת פוטנציאל גדול להתפתחות. בשנים הקרובות יגדל היצע הדירות החדשות בעיר. ראש עיריית רמלה יואל לביא: הסכם הגג הוא בשורה לחברה בישראל ומימוש התוכנית להתחדשות עירונית היא בשורה לתושבי רמלה ומהווה עוד אבן דרך חשובה בהתפתחות העיר רמלה
שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון וראש עיריית רמלה, יואל לביא חתמו ביום ג' השבוע, על הסכם גג, לשיווק של כ- 7,500 יחידות דיור בהליך מואץ בעיר. הסכם הגג שנחתם ברמלה עתיד להוסיף 9 שכונות מגורים, חלקן חדשות.  במעמד נכחו סגן שר הבינוי ח"כ ז'קי לוי, ח"כ אלי כהן, ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי, נציגת מינהל התכנון הגב' דניאלה פוסק, מ"מ ראש עיריית רמלה עו"ד מוטי יצחקי, סגן ראש העיר ניסים פנחסוב, איש הקשר בעירייה לנושא ההתחדשות העירונית עו"ד אופיר שמחי, נציגי המשרדים, גורמי מקצוע ואורגני העירייה. הסכם הגג כולל 9 מתחמים, שניים מהם מעניקים פתרון לקהילה הערבית בג'ואריש דרום ובגן חק״ל לבניית 280 יח"ד ושטחי תעסוקה. המתחמים העיקריים הם רמלה מערב עם  כ-3,900 רמלה מזרח 2,700 יח"ד תוכנית שתתבצע בשיתוף חב' עמידר, מתחם האצטדיון העירוני, מתחם מכבי בכניסה הראשית לעיר 888 יח"ד.
במסגרת שיווק אינטנסיבי ומרוכז תשווק רשות מקרקעי ישראל ברמלה את המתחמים:  תוכניות "מכבי רמלה", הרחבת "ג'ואריש דרום"  ו"מע"ר", כבר במהלך שנת 2015, יתר התוכניות האמורות בהסכם בהן: "רמלה מערב" ישווקו במהלך השנים 2016-2018. פיתוח התשתיות בשכונות החדשות יבוצע על ידי העירייה במהלך משותף ומהיר של משרדי הממשלה השונים.
שר האוצר ח"כ משה כחלון ציין, כי הוא שמח לבקר ברמלה במעמד חתימה על הסכם הגג שיש לו השפעה ישירה לפתרון מצוקת הדיור בישראל. השר שיבח את פעילותו של ראש עיריית רמלה יואל לביא, בכל הקשור לקידום הסכם הגג ויוזמתו החדשה למימוש תוכניתו להתחדשות עירונית והפיכתה למודל לאומי. השר כחלון הדגיש, כי יוזמת רה"ע שנכנס מתחת לאלונקה במהלך ציוני - תורם לחברה בישראל. לדבריו יש בתוכנית ההתחדשות העירונית מרכיבים חשובים בפתרון מצוקת הדיור בישראל. יש בה אלמנטים תכנוניים, כלכליים וחברתיים התורמים לתושבי העיר. נכניס את התוכנית להתחדשות עירונית להליך עבודה ותכנון מזורז (דרך הותמ"לים) בשיתוף כלל הגורמים המקצועיים. עוד הוסיף השר כי הטיפול של משרדו במשבר הדיור דרך הסכמי הגג הוא טיפול עמוק וכולל דגש על יצירה מאסיבית של היצעים. "עם זאת החלטה שקיבלנו היא לרסן את הביקושים. לא יכול להיות שמשקיעים כאן קונים 4 דירות וזוג צעיר נאבק על עוד 5,000 שקל בכדי להגיע לדירה. אני פונה למשקיעים - תתחשבו בזוגות הצעירים, תשקיעו את הכסף שלכם במקום אחר".
 שר הבינוי ח"כ יואב גלנט ברך על חתימת הסכם הגג וציין, כי בכוונת משרדו להיות שותפים בקידום התוכנית להתחדשות עירונית: "העיר רמלה בעלת פוטנציאל גדול להתפתחות. בשנים הקרובות יגדל היצע הדירות החדשות בעיר. משרד הבינוי, בשיתוף הרשות המקומית יפעלו להאצת התחדשות עירונית בלב העיר רמלה. מהלכים שיביאו להגדלת היצע הדיור במרכז העיר ולשיפור איכות החיים והדיור במקומות המתחדשים".
ראש עיריית רמלה מר יואל לביא, הודה לשר האוצר, לשר הבינוי למנהל רמ"י ולכלל גורמי הממשלה והגורמים המקצועיים שהיו שותפים לקידום הסכם הגג עם רמלה ואמר: "רמלה נרתמת למהלך הממשלתי למתן מענה למצוקת הדיור בחברה הישראלית. הסכם הגג הוא עוד אבן דרך חשובה בהתפתחות העירונית והעיר רמלה. יש בהסכם גם מענה לצרכי החברה הערבית, במסגרתו יפותחו שתי שכונות מגורים מודרניות בעיר. הסכם הגג הוא המבוא לתהליך של התחדשות עירונית שצריך להיות מודל גדול וארצי. 
״הסכם הגג הבשיל והוא המודל להתחדשות עירונית. הסכם הגג הוא בשורה לערי ותושבי ישראל, אבל הבשורה הגדולה לתושבי רמלה היא ההתחדשות העירונית. 
הפיכת תושבי העיר לבעלי נכסים תוך טיפול בשני צרכים חברתיים – האחד הוא המיגון הדירתי שהוא צורך, והדבר השני זה החשש מרעידות אדמה והתאמה לסטנדרטים החדשים. אני מודה לממשלת ישראל ולשר האוצר, מר משה כחלון באופן אישי, על הירתמותם לקידום ולפתרון צרכי החברה בישראל".

 

עדיאל שמרון מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל: "הסכמי הגג הם כלי אפקטיבי לשיווק מאסיבי של אלפי יחידות דיור במסגרתו שווקו בתוך שנתיים 67 אלף יח"ד, כלי זה בשילוב עם שיווק בשיטת מחיר למשתכן ייתן פתרון משמעותי להגדלת היצע יחידות הדיור במשק ובעיר רמלה".
סגן שר הבינוי ח"כ ז'קי לוי ציין, כי הירידה לשטח עם שר האוצר,שר הבינוי וראש עיריית רמלה הייתה נחוצה מאוד כדי להבין את המצב וכדי ליצור מיזוג בין השכונות הוותיקות לאלו החדשות, שכן קידום ושיווק השכונות החדשות חשוב, אך יחד עם זאת התחדשות השכונות הוותיקות מהווה ערך חשוב שיאזן בין החדש לישן. "אני שמח ששיתוף הפעולה בין כלל המערכות בתמיכת שר האוצר פורה ומניב  פירות ואני סמוך ובטוח שנמשיך בדרך החיובית הזו". 
מודל לבניית דירות בהליך מואץ
מודל הסכמי הגג  הוא  כלי מרכזי המציג התגייסות ממשלתית מקיפה וכוללת במענה לביקוש בשוק הדיור. המודל נועד  לענות באופן מהיר על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לשיווק זמין, ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש. זאת בשיתוף עם  הרשויות המקומיות עמן יחתמו הסכמי הגג.
העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא - העמדת קדם מימון  על ידי הממשלה, לטובת הרשות המקומית,     לפיתוח תשתיות, להקמת   מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים עוד משלב שיווק הפרויקט, כך שעם קבלת המפתח לדירה יזכו  הדיירים לשכונות מפותחות הכוללות את כל השירותים. הסכמי הגג גם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצרים באופן דרמטי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט.
למעשה מבטיחים הסכמי הגג לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.                                                                                            
לביא הדגיש, כי הביקוש לנדל"ן ברמלה נמצא בקו עלייה מתמיד, זאת בשל סל שירותים מגוון ומקצועי, מערכת חינוך איכותית שזכתה השנה לפרס החינוך הארצי ועוד. לביא: "מיקומה של רמלה בטבורה של מדינת ישראל (בצמידות לכביש חוצה ישראל כביש 6 וכביש 431, וצירי התנועה הראשיים כביש מס’ 1, כביש 44 , כביש 40)  וסל השירותים האיכותי והמגוון לו זוכים תושביה מהעירייה ומערכת חינוך מובילה שזכתה בעשור האחרון פעמיים בפרס החינוך - מושכים אליה רוכשים רבים מכל חלקי הארץ, והביקוש למגורים ברמלה רק הולך וגובר". 
התחדשות עירונית בינוי פינוי
במסגרת החתימה הציג לביא לשרים ולגורמי המקצוע במינהל מקרקעי ישראל את תוכניתו הייחודית להתחדשות עירונית בינוי פינוי כמודל לאומי לפתרון מצוקת הדיור בישראל. ראש העיר הוסיף, כי רמלה נמצאת בתנופת פיתוח גדולה וכי בהתאם לתוכנית החומש מקדמת העירייה תוכנית להתחדשות עירונית - תוכנית מתאר כוללת בינוי - פינוי לחידוש פניהן של השכונות הוותיקות ברמלה, אשר נכנסת בימים אלו להילוך גבוה. ביחס להתחדשות העירונית אמר לביא: "יש בעיר 9,000 יחידות דיור שלא עומדות בסטנדרטים של מיגון נגד רעידות אדמה. הרעיון הבסיסי הוא בינוי פינוי, כאשר הבסיס הוא על מרקם קיים. הדבר מבוסס בעיקר על השקעות פרטיות, אבל מדינת ישראל תצטרך לשלם משהו. נראה שילוב של מבנים ציבוריים כמו גני ילדים ובתי ספר במבני מגורים. נראה שינוי משמעותי בסטנדרטים של בעלי הדירות כיום, מקבלים פיצוי של הגדלת הדירה והעלאת ערכה. זה יכניס מיליארדים לקופת המדינה, ייצור צריכה וצמיחה במשק. הבינוי יהיה על בסיס של 1 ל-6, כלומר על כל דירה יהיו 6 דירות על כל 1, תהיה הגדלת ציפוף הבנייה, יהיה יחס חניה למגורים 1 ל-1. הרעיון שלנו הוא ליצור אחדות, ההסכם בין דייר ליזם יהיה אחיד. הדייר יקבל דירה חדשה ללא תמורה בתוספת של 50% לגודל הדירה. תוקם גם קרן להחזקת הבניינים,  העירייה תקפיד לשמור על זכויותיהם של התושבים מול היזמים". לביא הוסיף: "את התושב תייצג חברה כלכלית עירונית שתגן עליו, גם יצרה את ההסכם וגם לאחר שיקבל את הדירה, הבקרה תהיה של החברה, לאדם אין את הכלים לכך. העירייה הקימה מנהלת שתייצג את העירייה מול התושבים. עם החפ"ק שאנחנו בונים צריך לרוץ". לדבריו התוכנית טומנת בחובה ראייה בעלת חזון ארוך טווח, שתשנה את פני העיר. לביא: "זוהי הזדמנות לבעלי הדירות לקבל דירה חדשה גדולה יותר מהדירה הקודמת סטנדרט מגורים גבוה, נכס חדש שערכו הכלכלי גבוה יותר מערך הדירה היום".  יצוין, כי בבסיסן של תוכניות בינוי – פינוי ברמלה עומדת הדרישה שהדיירים יעברו ישירות מדירותיהן הישנות לדירות חדשות שייבנו טרם הפינוי, כך שבעלי הדירות אינם מסכנים לא את ביתם ולא את כספם. כאמור שר האוצר ח"כ משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט, בירכו את לביא על תוכניתו להתחדשות העירונית בינוי פינוי  וציינו, כי בכוונתם לקדמה בשיתוף כלל גורמי המקצוע.

 

חזרה
Facebook