רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2021

ברמלה מקדמים את ערכי איכות הסביבה ואיכות החיים

שנת התש"ף שחלפה ועברה לה, הייתה שנה גדושה בפעילות המקדמת את איכות הסביבה ושיפור איכות החיים ברמלה.  אל אף משבר הקורונה המשיכה העירייה בפעילותה בקידום כל נושאי איכות הסביבה: קידום המחזור, שיפור חזות העיר, ניקיון העיר, שדרוג הגנים הציבוריים והפארקים, תכניות חינוך ושיפור איכות החיים של תושבי העיר.  

במהלך שנת התש"ף וגם בחודשי משבר הקורונה, פעלה העירייה, המחלקה לאיכות הסביבה בשורה ארוכה של פעולות למען קידום המחזור, שיפור חזות העיר ושיפור איכות הסביבה של תושבי העיר.

אל אף משבר הקורונה המשיכה והגבירה השנה העירייה את מספר ההצבות של מרכזי המחזור ברחבי עיר שהגיעו לכ-200 מרכזי מחזור הכוללים מתקנים כתומים לאיסוף אריזות, מתקן כחול לאיסוף נייר ומתקן לאיסוף בקבוקים. בחלקם הוצבו מתקנים סגולים לאיסוף זכוכית וסמוך למרכזים מסחריים ובתי ספר הוצבו גם מתקנים לאיסוף קרטון. כמו כן נוספו השנה כ-20 מתקנים לאיסוף בגדים נעליים תיקים וצעצועים יד שנייה.

מנהל אגף שפ"ע  דוד חביבה, ציין כי לצד פעילות תבואה וניקיון בעיר ביצעו  אנשי האגף , המחלקה לאיכות הסביבה במהלך 2020 פעילות הסברה נרחבת בבתי הספר במסגרת הפעילות לקידום איסוף פסולת אריזות, עם דגש על איסוף פסולת אלקטרונית. במסגרת בפסטיבל "רמלה עיר עולם" אשתקד  שולבו הצגות, סדנאות ופעילויות חווייתיות בנושא הפרדת פסולת ומחזור בדגש על מחזור אריזות, בהן השתתפו מאות ילדים.

מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה, שרון אטנר, ציינה כי במהלך  השנה התקיימו הצגות והפעלות סביבתיות בכל הקייטנות העירוניות בגני הילדים ובבתי הספר. אטנר הדגישה, כי אל אף משבר הקורונה, המשיכה העירייה בפעילותה למען קידום ערכי איכות הסביבה, זאת בהתאם למגבלות וההנחיות.

"שיפור חזות פני העיר, קידום איכות הסביבה היא אחת המשימות החשובות שהצבתי לעצמי", אומר ראש העיר מיכאל וידל, "ניקיון, עידוד המחזור, פעולות חינוך והסברה בנושא איכות הסביבה במערכת החינוך, פינוי אשפה, גינון נרחב, תיקון וצביעה של המרחב הציבורי,  מקבלים עדיפות לטובת רווחת התושבים.  אני רואה חשיבות רבה בהגדלת היקף המחזור וצמצום כמויות הפסולת הנשלחות להטמנה. פעילות זו תניב חיסכון כספי ניכר, שיאפשר להשקיע בפרויקטים אחרים לשיפור איכות הסביבה ואיכות החיים בעיר. כדי שנחיה בעיר נקייה ומטופחת נדרש שיתוף פעולה בין העירייה והתושבים. אני קורא לכם, תושבי העיר, בשנה החדשה, התשפ"א הבאה עלינו לטובה,  להשליך את הפסולת לפחי המחזור, ולשמור על ניקיון העיר, הפארקים והגנים הציבוריים ובעז"ה יחד ננצח גם את הקורונה. יחד נשמור על רמלה נקייה ומטופחת".

קמפיין שומרים על רמלה נקייה

בתחילת השנה האזרחית פרסמה העירייה קמפיין ניקיון "שומרים על רמלה נקייה", המעודד את תושבי העיר לשמור על ניקיון שכונות העיר בכל ימות השנה.  בעירייה רואים בתושבי העיר שותפים ושגרירי אמת למען השגת המטרה החשובה כל כך לאיכות החיים של כולנו.

יצוין, כי במסגרת הקמפיין ההסברתי אותו ריכזו והפיקו מחלקת הדוברות והמחלקה לאיכות הסביבה קיימה העירייה שורה של פעולות של הפקת סרטונים, פרסום על גבי שלטי חוצות, רשתות חברתיות, משאיות אשפה, עגלות אשפה, בכיכרות העיר, מחזוריות עם הסלוגן: "שומרים על רמלה נקייה" ודגשים נוספים בהם: "ברמלה אשפה משליכים רק בפח" ו"ברמלה גזם וגרוטאות מוציאים רק ביום ההוצאה". כמו כן ביצעה העירייה מיפוי נדרש לתוספת אשפתונים ברחבי העיר, רכישתם והצבתם, שילוט עמדות הגזם ועוד.                                                        

סקר טבע עירוני

השנה ערכה העירייה לראשונה בשיתוף החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה, סקר טבע עירוני שסקר את החי הצומח והסוגיות הסביבתיות שברמלה . הסקר נחשף בפני תושבים בכנס חגיגי בטו בשבט באשכול הפיס.

פעילות סביבתית עם הקרן הקיימת לישראל

במהלך השנה האחרונה התקיימו פעילויות חינוכיות סביבתיות רבות עם הקק"ל במסגרת תכנית מעוף. הפעילויות כללו סיורים סביבתיים, ניידות חינוכיות, מבצעי שיפור חזות של דירות ומרכזים בעיר, מבצעי חלוקה לקראת החגים ועוד. השנה התקיים חידון קק"ל יישובי ומחוזי בהשתתפות נציגי העיר.

פעילות חודשית בגינות קהילתיות

מידי חודש  במהלך התש"ף קיימה המחלקה לאיכות הסביבה פעילות סביבתית בגינת בית אנוש הכוללת עבודה בגינת נוי וירק ,סדנאות סביבתיות של מחזור ושימוש חוזר ועוד. השנה נפרדנו ממתנדבת פעילה בגינה ובפעילות ההתנדבותית הסביבתית בעיר צביה מאיר ז"ל שהלכה לעולמה אחרי מאבק במחלה קשה.

מוסדות חינוך ירוקים

בית ספר בו גוריון הוסמך כירוק מתמיד  בנוסף למספר גנים מהמגזר הערבי שהוסמכו כגנים ירוקים. בנוסף התקיימה פעילות שנתית בגני ילדים במסגרת קול קורא לחינוך סביבתי. תיכון דרור עובר בימים אלה את ההכנות לקראת ההסמכה כתיכון ירוק מטעם משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה. מספר בתי ספר יסודי עברו במהלך השנה סדנאות של מנהיגות סביבתית עם מדריכי "צעד ירוק".

פסולת אלקטרונית - חיבור בין קהילה וסביבה

עיריית רמלה  המשיכה לפנות פסולת אלקטרונית . במסגרת ההסכם הוקם מרכז לאיסוף פסולת אלקטרונית במחסן העירייה, ומס' מרכזים לאיסוף סוללות, כבלים וטלפונים ניידים ישנים בבתי הספר. שירות לתושבי העיר - ניתן לפנות פסולת אלקטרונית גדולה (מקרר, תנור, מכונת כביסה) ישירות מבתי התושבים.

בבית ספר יובלים פועלת סדנא בה התלמידים מפרקים מחשבים ישנים ומכשירים האלקטרונים למרכיבים ברי מחזור. בזכות פעולתם, הועברו למחזור עשרות טונות של פסולת אלקטרונית למחזור.  בבתי הספר היסודיים התקיימה תכנית" חלליות" במסגרתה נאספו מאות ק"ג של פסולת אלקטרונית מחשבים וסוללות. 

מפנים את הגזם

במשך שנים העירייה מפנה גזם בכל רחוב שלוש פעמים בשבוע. את הגזם יש להוציא עד השעה 11:00 בבוקר ביום הפינוי. גזם דשא יש להכניס לתוך שקית.  בשנת 2020 נצבעו עמדות גזם בעיר בצבע צהוב. התושבים מתבקשים להניח את הגזם וריהוט ישן בעמדות.

מפנים את האשפה

השנה הוחלפו 15 מכלים טמוני קרקע חדשים נוספים במסגרת שדרוג השירות פינוי האשפה.. גם השנה פועל צוות משימתי לניקיון העיר שעובד בשעות הבוקר ובשעות אחרי הצהריים .

מנקים את העיר מגרוטאות

לראשונה מזה שנים החלה העירייה לגרור ולפנות גרוטאות כלי רכב מרחבי העיר שתפסו חניות רבות. פעולת הגרירה הניבה פינוי חניות רבות שמשמות את תושבי העיר ומעניקות רווחה גדולה יותר בנושא החניות.

נלחמים ביתושים

מדור הדברה במחלקת התברואה עובד לפי תכנית שנתית למניעת דגירת יתושים והתרבות מכרסמים. במקביל נותנים עובדי המדור, מדי יום, מענה נקודתי לפניות תושבים, לרבות טיפול בדבורים. בחופשת הקיץ מרססים כנגד חרקים בכל מוסדות החינוך העירוניים. במקרה של נחש, יש לפנות למוקד העירוני ולהזמין לוכד מקצועי.

איכות אוויר

השנה לאחר מאבקים של שנים החליט המשרד להגנת הסביבה שתוצב תחנת ניטור אוויר שתמדוד את איכות האוויר ממפעל נשר עם דגש על אבק. התחנה תוצב בקריית האומנים

מונעים רעש וקרינה

העירייה מסייעת בטיפול במקורות רעש המטרידים תושבים, לרבות דרישה להקמת מתרסים אקוסטיים ומפקחים על אתרי שידור סלולאריים, לרבות פיקוח על הקמה ותפעול של אתרי שידור סלולאריים. את תוצאות המדידה ניתן לראות באתר האינטרנט העירוני.

גם אתם יכולים לחסוך במים

1. השקו את הגינות בשעות הערב

2. רחצו את הרכב עם דלי וסמרטוט במקום בצינור

3. התקינו חסכמים

4. הצטברות של מקווי מים עקב דליפת דוודים, או הצפת מקלטים מהווה מקור לדגירת יתושים. אנא, היו ערניים בנושא.

חזרה
Facebook