רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2021

עץ גן עדן מרמלה לעיר אירופרט שבגרמניה

הפסל הערבי הרמלאי ניהד דביט, המלמד במרכז המחוננים והמצטיינים חלו"ם ברמלה ותלמידי המרכז, חברו יחדיו במשבר הקורונה, למיזם יצירתי משותף בשם - "עץ גן עדן"  שיהיה לפסל סביבתי המשקף, שלום ואחווה בעיר רב תרבותית.  הפסל יוצב בעיר אירופט שבגרמניה במסגרת פסטיבל בינלאומי.  הפסל ניהד דביט: "רמלה ותושביה מהווים עבורי את צינור הנשימה והיצירה שלי. כולי תקווה ש"עץ גן העדן" יעביר את המסר האמתי של שלום ואחווה, מכאן מרמלה עירנו האהובה לעולם כולו".                       ראש העיר, מיכאל וידל: "ברכות לניהד ותלמידי מרכז חלו"ם על  שיתוף הפעולה מיוחד, מדהים וערכי"

תלמידי מרכז המחוננים והמצטיינים חלו"ם ברמלה והפסל הערבי הרמלאי  ניהד דביט , המלמד במרכז, חברו יחדיו למיזם יצירתי משותף בשם  - "עץ גן עדן" שיהיה לפסל סיבבתי  בעיר אירופט שבגרמניה, המשקף - שלום, אחווה וחיים משותפים בעיר רב תרבותית.                                                הפסל ניהד דביט: "חוויית הלימודים עם תלמידי מרכז חלום מעצימה ומיוחדת. כפטריוט רמלאי זה היה מאוד טבעי עבורי ללמד ולעבוד עם תלמידי מרכז חלו"ם בהכנת הפסל הסביבתי "עץ גן העדן". 

מנהלת מרכז חלו"ם רמלה, הגב' קרן שיליאן, ציינה כי המיזם המבורך והיצירתי הוא פרי של שיתוף פעולה בין האמן לתלמידי המרכז.  ניהד דביט הוא אומן יוצר ומפסל עץ זית (אחד מעצי גן עדן לדעתו), בעל אלפי עלי זהב, מייעד את פסלו למיצג סביבתי  שיוצב במרכז העיר הגרמנית אירפורט (מזרח גרמניה). מדובר בעיר קטנה, שלא הופצצה במלחמת העולם השנייה ולכן, נשמרו בה רוב הבניינים מימי הביניים. בעיר הזאת פעלה האינקוויזיציה בימי הביניים ואחרי מלחמת העולם השנייה ישב בה השטאזי (המשטרה החשאית במזרח גרמניה). קברניטי העיר הנוכחיים רוצים לתת לעיר צביון חדש, שבמרכזו רעיון השלום והאחווה. הם מתכננים בחודש ספטמבר כל שנה לקיים פסטיבל בין לאומי בשם אחווה,  שפסל "עץ גן העדן",  של ניהד דביט יהיה סמלו. 

הפסל ניהד דביט: "אני מחובר בנימי נפשי לרמלה, אוהב את אנשיה, תושביה ותלמידיה. רמלה ותושביה מהווים עבורי את צינור הנשימה והיצירה שלי. לכן זה היה מאוד טבעי עבורי לשתף את תלמידי המרכז האהובים במיזם שיש בו תרבות, חינוך וערכים לאהבה ושלום. יש כאן ברמלה משהו מיוחד ונדיר שאין בשום מקום אחר בעולם. עיר רב תרבותית בה חיים יהודים, מוסלמים ונוצרים בשלום ובשכנות טובה. רמלה היא מגדלור לדו קיום. כאן ביתי ואין מאושר ממני לקיים שיתוף פעולה עם תלמידי רמלה. כולי תקווה ש"עץ גן העדן" יעביר את המסר האמתי של שלום ואחווה, מכאן מרמלה עירנו האהובה לעולם כולו".

שיליאן: "תלמידי מרכז חלו"ם, המורים וההורים שותפים למיזם זה. הם מייצרים חלק מעלי הזהב של הפסל, לפי הנחיותיו של ניהד. זו יוזמה חינוכית, המשלבת יצירתיות ורב תרבותיות, שכוונתה להרחיב את מעגלי השייכות וההשפעה עם הקהילה הקרובה ועם קהילות מעבר לים.                         שיתוף פעולה זה בין האמן הרמלאי לבין התלמידים במרכז חלו"ם, מבטא את הצד הערכי של שיתופי פעולה במרכז חלו"ם, שמטרתם לקדם ערכים של מצוינות במשמעות הרחבה של המושג. המרכז שוקד חדשות לבקרים על חיבור התלמידים לפעילויות, שיש בהן השפעה על הקהילה ברמה האישית והחברתית הרחבה".

ראש  עיריית רמלה, מיכאל וידל, ברך על המיזם המיוחד וציין, כי העירייה משקיעה משאבים רבים בקידום תלמידי חלו"ם שרושמים הישגים רבים והמשקפים את מערכת החינוך העירונית הטובה של רמלה. "ניהד דביט הוא הרבה יותר מאומן. בהכירי אותו הוא אכן פטריוט רמלאי, איש יצירה אוהב אדם ורמלה. אני מברך על שיתוף הפעולה המיוחד בינו לבין תלמידי מרכז חלו"ם ברמלה המהווים אבן שואבת ללמידה איכותית ויצירתיות שפורצת את גבולות הזמן והמקום ומאפשרת לתלמידי העיר להגיע להישגים מיוחדים. העובדה שהפסל "עץ גן העדן" יגיע מרמלה לאירופרט שבגרמניה, היא  מדהימה, ערכית ומיוחדת".

מנהלת אגף החינוך והנוער, אלונה קליימן, ברכה על שיתוף הפעולה עם האומן ניהד דביט וציינה כי מערכת החינוך העירונית ברמלה מטפחת ומקדמת מצוינות בקרב תלמידי העיר ומאפשרת מענה הולם לכל התלמידים ובכללם גם המחוננים והמצטיינים, שטיפוחם והתאמת המענים עבורם יובילו לכך שיהיו מובילים ופורצי הדרך בחברה בעתיד.

ראוי לציין כאן את השיתוף הרב דורי של הורים וילדיהם בייצור עלי הזהב. שותפות זו מעניקה נופך נוסף לפרויקט. מספרת רויטל אמו של רועי, תלמיד במרכז, כי הסבא שלו, שחווה את השואה בבולגריה, גילה עניין רב בקצב העבודה של נכדו ובהספק להכנת עלים בהם הוא רואה סוג של התחדשות, מעבר לתקופה חדשה, שישררו בה אחווה ושלום. 

במטרה ליצור את שיתוף העשייה למען האחווה העולמית, יצרה מנהלת המרכז, קרן  שיליאן ,קשר עם מנהל פסטיבל אחווה בגרמניה ועם האחראית על ההפקה של האירוע. הנה כי כן, מיזם חינוכי זה יקשר בין קהילת חלו"ם רמלה בישראל ובין קהילת התלמידים באירפורט וסביבתה בגרמניה ויפתח לתלמידים אופקים חדשים של סקרנות, עניין ושיתוף פעולה חוצה גבולות. 
Facebook