רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2019 - תשתיות ופיתוח

רמלה - בונים ללא הפסקה: התחדשות המע"ר ברמלה: 1,250 דירות, 300 חדרי מלון ושטחי מסחר ותעסוקה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, אישרה את המדיניות להתחדשות המע"ר  ברמלה, בשטח של 120 דונם במרכז העיר, במשולש הרחובות הרצל, ויצמן ודני מס. את המדיניות קידם ראש העיר, מיכאל וידל ואגף ההנדסה. התכנית החדשה תכלול  1,250 יח"ד במקום ה- 480 יח"ד המאושרות. 125,000 מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה, ושטח לכ- 300 חדרי מלון. התכנית החדשה תכלול בנייה אינטנסיביים בבניינים של  עד 15 קומות. ראש העיר, מיכאל וידל: התחדשותו של המע"ר הינו חלק מתנופת הפיתוח שחווה העיר רמלה

 

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, החליטה לאמץ את מסמך המדיניות להתחדשות המע"ר ברמלה. המסמך הוכן ע"י עיריית רמלה, אגף ההנדסה, על שטח של 120 דונם במרכז העיר במשולש הרחובות הרצל, ויצמן ודני מס.  המע"ר החדש יכלול 1,250 יח"ד, כ- 300 חדרי מלון, מבני ציבור וכן 125,000 מ"ר של מסחר ותעסוקה.                                 

ראש העיר מיכאל וידל ציין כי, מסמך המדיניות הוכן כדי לתת מענה תכנוני רחב ליוזמות תכנוניות נקודתיות בשטח יוזמות נקודתיות רבות בתחום התכנון וכן לאור חוסר הצלחה במימוש התכנית המאושרת משנות  ה-90 שיצרה שטחים פנויים וכן שטחים רבים בבינוי דליל.  

ראש העיר רמלה, מיכאל וידל: "התחדשותו של המע"ר הינו חלק מתנופת הפיתוח שחווה העיר רמלה הן בפיתוח של שכונות חדשות במסגרת הסכם הגג, הן בפרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות, תכניות לשדרוג אזורי התעסוקה, וכן המעבר הצפוי של הבקו"ם. כל אלו מהווים הזדמנות לפיתוח של מרכז העיר,  אשר מהווה עיר מחוז, והגדלת היצע השטחים המודרניים למסחר ותעסוקה."

המע"ר תוכנן כמרכז האזרחי של העיר וכלל מבנים ושירותים רבים, כגון: בניין העירייה, בית משפט השלום, היכל התרבות, הספרייה העירונית ותחנת משטרה. מיקומו של המע"ר הופך אותו להיות חוליה מקשרת בין העיר העתיקה לעיר הוןתיקה. על פי עקרונות התכנון החדש אזור התכנון חולק ל – 7 תתי מתחמים אשר כל אחד יוכל להיות מתוכנן כיחידה עצמאית, כאשר לאורך הרחובות הראשיים תתאפשר בנייה אינטנסיבית יותר. על פי התכנון בלב המתחם יוקם מדרחוב מסחרי אשר יהפוך להיות חלק מהציר התיירותי של העיר, המקשר בין האתרים ההיסטוריים מתחם המגדל הלבן לבין בריכת הקשתות. 

 

נגישות שתעודד שימוש בתחבורה ציבורית

התכנון מנצל את מיקומו המרכזי בסמוך למגוון של אמצעי תחבורה ציבורית ומציע  שלד עירוני חדש המעודד הליכה ברגל ושימוש בתחבורה ציבורית. השלד החדש יכלול רשת צפופה של רחובות פנימיים ושבילים לרוכבי אופניים והולכי רגל. התכנון מאופיין בבינוי מרקמי מלווה רחוב הכולל חזית מסחרית בקומת הקרקע וכולל עליה נקודתית בגובה הבינוי. בשנים הקרובות יוקמו ברחובות העוטפים את המע"ר מספר פרויקטים משמעותיים של תחבורה ציבורית. נתיבי העדפה לתח"צ במסגרת פרויקט 'מהיר לעיר' ברחוב הרצל, הקו החום של המערכת המתע"ן של מטרופולין ת"א ברחובות ויצמן והרצל ותחנה של מטרו בצומת הרחובות ויצמן-בר אילן. התכנון מכין את התשתית להקמתו של רובע אינטנסיבי הכולל שימושים מעורבים של מבני ציבור עירוניים כגון בית משפט, היכל התרבות ובניין עירייה חדש,  מגורים הכוללים שילוב של דירות קטנות, מסחר מלווה רחוב, תעסוקה ומלונאות בסמוך לאתריה ההיסטוריים של העיר רמלה. מהנדסת העיר, ז'אנה סולובייצ'יק: " לעיר צפוי גידול אוכלוסייה משמעותי בשנים הקרובות ועל מנת לתת מענה לצמיחה יש להגדיל באופן משמעותי את שטחי המסחר והתעסוקה בעיר." מסמך המדיניות נערך ע"י אדריכל העיר רמלה שראל וינקלר , בשיתוף עם קבוצת גיאוקרטוגרפיה וחברת PGL הנדסה ופתרונות תחבורה ובתיאום עם לשכת התכנון.
 
 

התחדשות מע"ר רמלה.  הדמיה: אדריכל העיר, עיריית רמלה


חזרה
Facebook