רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2019 - כללי

ברמלה משקיעים יותר בעידוד הקריאה והכתיבה: 30,000 מבוגרים פקדו את ספריית "בלפר" ברמלה, 22,000 ילדים, 16,500 מנויים, ספריית מוסיקה ועידוד החיים המשותפים

אלה הם מקצת פעולות עיריית רמלה, קרן רמלה והספרייה העירונית "בלפר"   לטובת ילדי ותושבי רמלה במהלך השנה שחלפה. ראש העיר מיכאל וידל: "פעילותה של הספרייה מהווה מרכיב חשוב במערכת החינוך העירונית. אני רואה חשיבות רבה בחינוך לקריאה, אהבת הספר והמילה הכתובה. מנהלת הספרייה דניאלה לבקוביץ: "רמלה היא עיר הספר. ספריית "בלפר" שוקקת חיים עם עשרות אלפי קוראים ומבקרים"               

עיריית רמלה, קרן רמלה וספריית "בלפר" , מפעילים מגוון שירותים לעידוד הקריאה בקרב ילדים, בני נוער ובוגרים כאחד, זאת בהתאמה לצרכי הציבור והקהילה. עיון והשאלה מבוגרים, כולל גישה חינם לאינטרנט, מדור כתבי עת, שירותי אינטרנט וספריית מוסיקה המציעה מגוון ז'אנרים במוסיקה ישנה ועכשווית, ספרים במבחר שפות, קוליים, דיגיטליים, נגישות למאגרי מידע מהבית, השאלות סרטי DVD  לילדים ומגוון פעילויות תרבות ומדור ערבית לילדים ולמבוגרים, הם מקצת הפעולות שמתקיימות בספרייה העירונית.

מנהלת הספרייה, דניאלה לבקוביץ: "רמלה היא עיר הספר. מדי שנה פוקדים את ספריות העיון למבוגרים למעלה מ- 25,000  מבקרים, במדור עיון ילדים - 7000 מבקרים, במדור ערבית השאלה- כ- 1000. במדור השאלה מבוגרים- 30,000, במדור ילדים -   22,000. מס' משתמשים במדור האינטרנט כ -3000  ומספר המנויים הגיע ב-2019 ל – 16,500 . המספרים האלה מלמדים יותר מכל שהספרייה העירונית ברמלה שוקקת חיים". ולא רק. הספרייה העירונית מציגה גם תרבות במיטבה. במהלך השנה שחלפה, פעמיים בחודש, הגיעו לספרייה העירונית סופרים, מוסיקאים ושחקנים מן השורה הראשונה.

"פעילותה של הספרייה", אומר ראש העיר, מיכאל וידל, "מהווה מרכיב חשוב במערכת החינוך העירונית. אני רואה חשיבות רבה בחינוך לקריאה, אהבת הספר והמילה הכתובה.  ספריית בלפר פועלת לאורך כל השנה להעשרת וחשיפת הקהילה לעולם הספר ולתרבות והפיכת הספרייה לחלק בלתי נפרד של שעת הפנאי והתרבות בקהילה. הילדים וההורים הרבים שפוקדים את הספרייה היא עדות ניצחת לכך שהקריאה ברמלה היא חלק בלתי נפרד מהקהילה".

לבקוביץ: "מדובר בפעילות מיוחדת ומרגשת שמרתקת ומעשירה את  מאות המשתתפים בעשייה בתרבות הישראלית במיטבה על שירה, כתיבה וספרות". השנה לקחו חלק בפעילות: מאיר שלו, איריס אליה הכהן, אלי עמיר, יוכי ברנדס, שרית ישי לוי, נעה ידלין, איריס לעאל, שיר ארצי, שהרה בלאו, ושלומי שבן כמדי שנה סוגר את העונה בספרייה. 

הפעילות הענפה של הספרייה באה לידי ביטוי גם במהלך פסטיבל "רמלה עיר עולם" – במסגרתו התקיימה תערוכה: "סיפור של טעם": מאכלי עדות והסיפור מאחורי המאכל מסורת הקהילה בהכנתו. כמו גם תערוכה של בתים של קהילות בתפוצות: הודים, בוכרים, מרוקאים, אתיופים ומופעים ייחודיים "בין סחוג לחזרת" – מופע ספרותי  גסטרונומי מוסיקאלי, "הכל אודות אמא" , הצגות ילדים ועוד.

כבכל שנה גם בשנה שחלפה נפתח שבוע הספר "חודש קריאה", ברחבת הספרייה בסימן "קופיקו". אלפי תלמידים וילדי גן נהנו מסדנאות יצירה לסבתוש' והנכדה, הצגת ילדים: "ממיחזרו של דון קישוט". חלוקת פרסים למצטייני תחרות "קריאה בתנופה" במעמד ראש העיר.


לבקוביץ: "אנו שמים דגש על פעילות מקרבת לבבות וחיים משותפים בעיר רב תרבותית. בעקבות הסיפורים – "מצעד הספרים בגני הילדים" וספריית פיג'מה/ מכתאבת אל פאנוס, היא פעילות שאנו נוהגים לקיים באדיקות מזה שנים. גם ב-2019 ריכזנו את הפעילות עם גני הילדים בעיר ועם המגזר הערבי . מדובר בפרויקט שהחל ביוזמת הספרייה והפך לתוכנית משרד החינוך, במסגרתה נערכת פעילות משותפת של גני הילדים בעיר. הפעילות השנתית נחתמת בטקס פתיחת תערוכה ומיזמים תלת מימד יצירותיהם של ילדי גני הילדים בעקבות הסיפורים והשירים שקראו במהלך השנה",

אך דומה שפרויקט הדגש של הספרייה העירונית של רמלה, הוא "סיפור שיר" – גן ערבי יהודי בחברה רב תרבותית.  גן יהודי ערבי "סיפור שיר". מפגשים של ילדי הגנים בעקבות סיפורים בעברית ובערבית, כאשר בכל מפגש יש ספר מקור בעברית ובערבית להם מותאמים שירים המעובדים לשתי השפות.  המיזם נחתם במסיבת ילדי הגנים המופעים בשירה, סיפור, ותאטרון בספרייה.

מדי שנה משתתפת ספריית "בלפר" רמלה במיזם ארצי המתקיים באותו היום ובאותה השעה (תחילת יולי) לסיפור קיץ. השנה הצגה: "פיטר פן בארץ לעולם לא". כן מתקיימות סדנאות לכתיבה יוצרת בשיתוף עם מפעל הפיס ובהנחיית סדנאות הבית של אשכול נבו ואורית גידלי, בהנחיית רעות אקשטיין בלום וסדנת כתיבה לנוער בשפה הערבית בהשתתפות תלמידי תיכון מבתי הספר בעיר, בשפה הערבית בהנחיית הסופר אלטייב ג'נאיים. ספריית בלפר: 089771744
 

 
חזרה
Facebook