רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - חינוך

מנהג "פדיון כפרות" בבית הספר ''בן גוריון'' ברמלה

בני ישראל נהגו לערוך "כפרות" לפני יום כיפור, יש שנהגו לשחוט תרנגול לזכר ותרנגולת לנקבה, ויש שנהגו לתת סכום כסף לצדקה.

גם בבית הספר נערך טקס "פדיון כפרות” ביום חמישי שלפני הצום. כל תלמידי בית הספר  התכנסו ברחבת המיפקדים והקשיבו לדברי הרב על מהות המנהג . הרב סובב מעטפה עם כסף מעל ראשי התלמידים ואמר: "זה חליפתכם, זה תמורתכם, זה כפרתכם, זה הכסף ילך לצדקה ואתם תלכו לחיים טובים ולשלום". התלמידים, כמובן, ענו "אמן".

התלמידים הצטרפו לפיוט "אדון הסליחות", שיר שבח שמאדיר ומעצים את כוחו של הקב"ה "יודע כל הנסתרות מאז ולעולם, שהכל גלוי וידוע לפניו". את דבריו חתם בתקיעת שופר מרטיטה לבבות ומעוררת לחשבון נפש והתבוננות פנימית.

בכיתות נלמדה מהות ה"סליחה”: בסיפורים, שירים ופסוקים מן המקורות תלמידים הביעו את התנצלותם בדרכים שונות ובחומרים שונים כגון: לחיצת יד, כתיבת מכתב, חריטה על לוח עץ, אבן ועוד.

מנהלת בית הספר, בירנית זרבי יצחק איחלה לכולם גמר חתימה טובה וציינה את חשיבות ה"סליחה" ואופן הבעתה. הבעת סליחה  מתוך כוונת חרטה אמתית ובלב שלם - לא מן הפה ולחוץ אלא מתוך רצון לפייס את הנפגע ולזכות במחילתו. סליחה אמתית ופיוס בצידה מתאפשרים כאשר הפוגע מבין את הקשר בין המעשה לתוצאותיו, נוטל עליו אחריות וחש צער ואשמה על הסבל והעוגמה שגרם לזולתו.  עוד הוסיפה בירנית, וציינה את כוחו של הפיוס ליישוב קונפליקטים ואת הצורך לכבד את האחר באופן שבו הוא נותן משמעות ליום קדוש זה מי יותר, מי פחות, ובדרכו.
 

חזרה
Facebook