רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - כללי

רמלה מובילה בהטמעת חיים משותפים

ערב הורים ותלמידים - מט"ח ועמותת 'אפשר אחרת'

"מה שמעסיק הורים ערבים לא שונה במאום ממה שמעסיק הורים יהודים. כולנו דואגים לילדים שלנו, להתמודדות בגיל ההתבגרות ולהצלחה שלהם בבית הספר ועם החברים", כך אמר אחד האבות בערב מרגש של הורים ותלמידים בבתי הספר "רעות" ברמלה.

המפגש נערך במסגרת תכנית לימוד שנתית משותפת שמפעילה מט"ח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית, בשיתוף עם עמותת 'אפשר אחרת'.  מפגשי ההורים וילדיהם מהווים אירוע שיא בתכנית מפגשים שנתית שמתקיימת בארבעה בתי ספר ברמלה: נווה יונתן עם  האורתודוקסי ובית ספר רעות עם ג'ואריש.  הלימוד המשותף מהווה גישה חינוכית שמטרתה לטפח שותפויות לימודיות בין בתי ספר ממגזרים שונים באותו מרחב גאוגרפי.

במהלך הערב התקיימה פעילות סדנאית בקבוצות על ידי מנחי הדרמה של עמותת 'אפשר אחרת'. התלמידים, שכבר נפגשו במהלך השנה ויצרו חברויות, הובילו את הוריהם בסדנא שפתחה לבבות ויצרה קשרים בין ההורים הערבים והיהודים.

מירי קאופמן, מנהלת בית ספר 'רעות' המארח, ונואל אבו עאמר, מנהלת בית ספר 'ג'ואריש', סיפרו בהתלהבות על תכנית המפגשים של "אפשר אחרת" המשלבת תיאטרון, מוזיקה ואמנות פלסטית במפגשי התלמידים, ההורים והמורים,  זאת בנוסף לתכנית הלימודים המשותפת לתלמידים היהודים ולתלמידים הערבים במקצועות האנגלית והמתמטיקה שמקיימת מט"ח.   בתוך כך, ציינו כי "אין תחליף למפגש הבלתי אמצעי שבו ילד פוגש ילד. כך הוא מכיר את עצמו ואת הילד מהתרבות האחרת ומבין שלמרות ההבדלים יש הרבה מן הדומה". 

דר' תקוה ברכה, מייסדת ומנכ"לית העמותה "אפשר אחרת" מציינת כי זוהי תכנית תהליכית שמשתפת מעגלים רבים, בהם תלמידים, הורים, צוותי מורים ואנשי מפתח בקהילה. ברמלה התכנית פועלת בהובלת המפקחת גבריאלה יחזקאל ועיריית רמלה. מעורבות ראשי הערים וראשי מינהל חינוך מהווה תנאי חשוב להצלחת התכנית. חשוב לציין ששיתוף הפעולה בין מט"ח ובין עמותת 'אפשר אחרת' החל רק השנה ונראה שהם משלימים זה את זה. "אנחנו מקווים" מציינת ד"ר ברכה, "שבעתיד כל בתי הספר ברמלה יזכו ליהנות מן ההישג הזה של לימוד משותף המלווה בתהליך חוויתי מרגש."

יצוין כי התכנית מתאפשרת בסיוע הפדרציה היהודית של קנזס סיטי, שלה קשרים ענפים עם רמלה. הקרן מסייעת לקיים פרויקטים רבים בתחומי האזרחות המשותפת בין יהודים וערבים.   דן קינן הינו המנהל הפדגוגי של 'אפשר אחרת' ומירא מחפוז הינה רכזת הפרויקטים מטעם עמותת 'אפשר אחרת' ברמלה, והאחראית על תכנית  הלימוד המשותף מטעם מט"ח הינה מירה מונייר.
 
 
חזרה
Facebook