רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - כללי

''התנגדות לא אלימה לאלימות''

השבוע התקיים ברמלה יום עיון למטפלים ואנשי חינוך בנושא 'התנגדות לא אלימה לאלימות'. יום זה הוא פרי יוזמתו של המרכז לגיל הרך ושיתוף פעולה בין לא מעט גורמים ואנשים נפלאים אשר חברו יחדיו למען קידומו: אגף החינוך של עיריית רמלה, איילת טייטלבוים מנהלת עיר ללא אלימות, אורית אליאס אנצ'יו, תכנית פאקט ברמלה, שלומית יעקב, מנהלת מערך תכניות למידה לנוער (תכניות ספייס ופל"א) והמרכז לגיל הרך.  נושא האלימות והתנהגויות מקצינות אחרות, מעסיק את כולנו.

אנחנו שואלים את עצמנו איך זה קורה, למה זה קורה לנו? למה בדור האחרון התופעה, שהתחילה במאה הקודמת הלכה והחריפה? הורים מבולבלים ולא מוצאים את הדרך איך לנווט בין הרצון להיענות לצרכי הילד ברגישות, לאפשר לו ביטוי עצמי והגשמה עצמית ובין הרצון לחנך אותו להיות חבר קומפטנטי,  מתחשב ומצליח בחברה. שואלים את עצמנו איך פותרים מצבים קיצוניים. מה לעשות מול ילד סוער? האם לדבר בנועם? האם  להיענות  לדרישותיו? או להגיב בחומרה? להעניש? האם להיות רגיש לצרכיו? להגן על הנפש הרכה ולמנוע התמודדות המלווה בקשיים ותסכולים.

יום העיון היווה הזדמנות ללמידה, העמקת ההבנה של תופעת האלימות, בעיות התנהגות וקשיי הסתגלות בקרב ילדים ועתיד טוב יותר.
המשתתפים הרבים שהגיעו קיבלו כלים מגוונים והכירו מודלים שונים קיימים בכלל, וברמלה בפרט, למניעת אלימות והתנהגויות מקצינות אחרות. הם הכירו את מודל הסמכות ההורית  של עידן עמיאל מנהל המרכז להדרכת הורים בבית חולים שניידר, את מודל טיפול באמנות  שפותח במרכז לגיל הרך ואת מודל המשחק ככלי חינוכי לרכישת יכולת ריסון עצמי, העצמה ומניעה של תכנית עיר ללא אלימות ברמלה.

עוד קיבלו המשתתפים פתרונות לדילמות שונות מהשטח על-ידי פאנל מקצועי של מובילים בעיר, בהם שאלי אופי, מנהל השירות הפסיכולוגי,ריקי בן ישי ראש צוות ילד ונוער המחלקה לשירותים חברתיים, אודליה דיקן מנהלת המח' לבתי ספר  באגף החינוך, אשר ענו על דילמות ושאלות המטרידות אותנו כאנשי חינוך וטיפול. מנהלת אגף החינוך אלונה קליימן ברכה את המשתתפים, אנשי חינוך וטיפול, וציינה כי "משנה לשנה ההתמודדות שלנו מול ילדים מקצינים הולכת ונעשית קשה יותר ויותר. הגיל שבו ילדים מציגים התנהגויות קיצוניות הולך ויורד. אנו שומעים על תופעות של סרבנות, עקשנות, ואף אלימות פיזית ומילולית. אי לכך הגדרנו את שם יום העיון התנגדות לא אלימה לאלימות, ביום זה לא נעסוק במה לא לעשות אלא במה "כן", ננסה להבין ביחד מה הם הגורמים להתנהגויות מקצינות אצל ילדים ובעיקר נתמקד במה ניתן לעשות ואיך ניתן לעזור לילדים אלו כאנשי חינוך וטיפול."
 
 
חזרה
Facebook