רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - כללי

חברי הכנסת יהודה גליק וזוהיר בהלול: על הממשלה לאמץ המודל של העיר רמלה

רמלה - מגדלור של דו קיום וחיים משותפים
חברי הכנסת בביקורם ברמלה קוראים לראש הממשלה והשר לשמירה על איכות הסביבה, להנהיג מרכזי גישור בערים המעורבות, להוריד את גובה הדציבלים בתפילת הבוקר של המואזין ובכך ליתר לחלוטין את הצורך בחוק המואזין. ראש עיריית רמלה יואל לביא: הידברות ושותפות הם הדרך הנכונה להגיע לפתרון הנושא. ניתן להפחית את רמת הרעש בשעות הבוקר ונכון לעשות זאת בהידברות, כבוד והבנה
ראש עיריית רמלה יואל לביא, אירח השבוע (יום א' 26/2) בספרייה העירונית את חברי הכנסת זוהיר בהלול (המחנ"צ) ויהודה גליק (הליכוד) הפעילים במסגרת השדולה "לחיזוק הקשרים בין יהודים ומוסלמים. הפגישה נערכה בסימן מציאת פתרון מוסכם לקריאות המואזין ולמידה מפתרונות שקיימים ברמלה.
ראש העיר העניק לחברי הכנסת סקירה מקיפה על העיר רמלה, מצבה הדמוגרפי, כלכלי, חברתי בדגש לאופייה של עיר רב תרבותית, החיים המשותפים בין הציבור היהודי והערבי וכן מתווה המואזין אותו העיר מובילה בהצלחה.
בעיר רמלה פועל בהצלחה מזה מספר שנים מרכז גישור ויישוב סכסוכים, המקיים במסגרתו פורום מנהיגים מכל העדות בעיר שיחד מקיימים דיאלוג רציף בעיר. בין השאר, הצליחו להגיע להסכמה בעיר, כי קריאות המואזין בין המסגדים בעיר יסונכרנו לזמן אחיד, ורמות הדציבלים בשעות הבוקר המוקדמות בהם עיקר הרעש והבעיה הפוגעת בתושבים ירדו מתחת למקסימום הקבוע בחוק 
רה"ע יואל לביא ברך את חברי הכנסת על ביקורם ברמלה ויוזמתם להגיע להבנות בנושא רעש תפילות המואזין בדרכי הידברות: ״הידברות ושותפות הם הדרך הנכונה להגיע לפתרון הנושא. ניתן להפחית את רמת הרעש בשעות הבוקר ונכון לעשות זאת בהידברות, כבוד והבנה. רמלה מקיימת שורה ארוכה של פעולות בתחומי החיים השונים בבניית גשרים, בשיתוף התושבים והקהילות השונות לקידום החיים המשותפים, החל מגיל הגן ועד בוגרים. רמלה מהווה דוגמא ומופת לחיים משותפים, לדו קיום בה חיים בשכנות טובה יהודים, מוסלמים ונוצרים". 
במפגש המיוחד השתתפו מ"מ ראש העירייה עו"ד מוטי יצחקי, סגן ראש העיר ניסים פנחסוב, הרב הראשי לרמלה, הרב יחיאל אבו חצירא, מנכ"לית העירייה איילת כהן, יו"ר הווקף המוסלמי עדנאן גרושי ועוד. 
בתום הסקירה, נערך סיור משותף עם רב העיר רמלה, הרב יחיאל אבוחצירא, ועם יו"ר הוואקף המוסלמי לרמלה, עדנאן ג'רושי בבית הכנסת והמסגד הגדול בעיר
ח"כ גליק ובהלול קוראים לרה"מ ולשר לאיכות הסביבה לאמץ את המודל של העיר רמלה, להנהיג מרכזי גישור בערים המעורבות והצמודות ליישובים ערבים, ולהוריד את גובה הדציבלים בתפילת הבוקר המאושרים בתקנות המשרד ובכך ליתר לחלוטין את הצורך בחוק.
ח"כ זוהיר בהלול: "אחד הדברים החשובים שלמדנו מהסיור היא העובדה שבשטח, ללא התערבות מלמעלה, הציבור יודע להגיע לעמק השווה והסכמות. חייבים לשמור מכל משמר על היחסים בין היהודים לערבים, בטח בערים מעורבות. כל התערבות חיצונית של פוליטיקאים על ידי חקיקה דורסנית עלולה להביא לפגיעה שנתקשה כולנו להתאושש ממנה.
המואזין זה אחד הסמלים החשובים בדת המוסלמית, ואסור לפגוע בו. העיר רמלה מלמדת אותנו, כי ניתן לפתור כל סוגיה בדרך של הידברות. המתווה וההסכמה שמתקיים ברמלה הוא סמל וגאווה שאפשר להתנהל אחרת".
ח"כ יהודה גליק: "בביקורנו המשותף ברמלה שמענו מפי ראש העיר רב העיר וראש הוואקף בעיר, כי הסוד של חיים משותפים הוא כשנותנים לכל אחד תחושת שייכות. לא ניתן לכפות תחושת שייכות. תחושה כזאת נקנית רק כשבונים אמון הדדי באמצעות הידברות. כולי תקווה שהמודל שראינו ברמלה יועתק ויופעל בכל האזורים בארץ בהם חיים זה לצד זה יהודים ומוסלמים".
הרב יחיאל אבוחצירא רב העיר: "המפגש המשותף התקיים באווירה טובה מאוד. אנחנו חיים בעיר בהרמוניה בין יהודים למוסלמים. מו"ר אבי עליו השלום שהיה הרב הראשי הספרדי הראשון ברמלה, ידע גם ברגעים של משבר לכנס את הציבור וליצור בעיר חיים משותפים. המוסלמים הם אזרחי מדינת ישראל לכל דבר-וכולם צריכים לחיות יחדיו- כל אחד בדרכו ובדתו בלי להפריע אחד לשני".
יו"ר הוואקף המוסלמי ברמלה עדנאן ג'רושי: "אני בן העיר הזאת, והעיר רמלה חשובה לי לא פחות מהמואזין. מה שהציבור היהודי מפספס הוא שהמואזין הוא פולחן דתי, לא רק תפילה. אני לא רוצה שרקמת היחסים בערים כמו רמלה תישרט בגלל כפייה חיצונית". 
 
חזרה
Facebook