רמלה - קרובה ללב שלך

,

הנחיות למצבי חירום

שיטפון

כיצד להתנהג בזמן שיטפון


 קשה מאוד לחזות שיטפונות אבל ניתן בהחלט להתגבר עליהם!

הסכנה

עצמתם האדירה של מי השיטפון והפתאומיות שבה הם מגיעים מהווים סיכון אמיתי, עד כדי אובדן חיים (בטביעה, לאחר לכידה בגל שיטפון שנראה תמים לכאורה) לבני האדם ובעלי החיים. לא פעם יחידות החילוץ ברחבי העולם נקראו לעזרת לכודים באמצעות סירות גומי ואמצעים מיוחדים אחרים. גם לכבישים ולמבנים עלול להיגרם נזק חמור עם פגיעת שיטפון וההימצאות או התנועה בהם הופכת מסוכנת ביותר.

הכנה לפני

השיטפונות, כמו גם רעידות האדמה והשריפות מכים בעורף ללא התרעה מוקדמת.

מומלץ להכין בכל בית תיק חירום שיסייע גם באירוע מסוג זה, הן במקרה של הסתגרות מפאת השיטפון או דווקא פינוי. שימו לב כי בתיק החירום מומלץ לניילן פריטים פגיעים (שעשויים להינזק כתוצאה מרטיבות כגון מסמכים, בגדים וכו') על מנת להישמר יעילים גם במקרה שיטפון. במקרה של נסיעה לאזור בו ייתכנו שיטפונות חובה להיערך ולהצטייד בהתאם להנחיות הגופים המוסמכים.
שימו לב! היכולת לחזות שיטפון קטנה מאוד בשל העובדה כי אין קשר ישיר בין אזור הגשם למקום שבו השיטפון עצמו מתרחש. גל השיטפון נאגר במקום אחד אולם עלול לזרום ולהפתיע גם באזור אשר לכאורה יבש לחלוטין ונקי מעננים.

כיצד מזהים?

רואים הצפה במים של שטח יבש בדרך כלל תוך פרק זמן קצר. לרב שיטפונות נגרמים ממי הגשמים ולעיתים מסופות, רעידות אדמה, ועלייה של נהרות על גדותיהם.

כיצד מזהים?

רואים הצפה במים של שטח יבש בדרך כלל תוך פרק זמן קצר. לרב שיטפונות נגרמים ממי הגשמים ולעיתים מסופות, רעידות אדמה, ועלייה של נהרות על גדותיהם.

נסיעה לאזורים עם חשש לשיטפון (בארץ)

שיטפון במדבר הינו חזיון מרהיב. אך הוא עלול לסכן את חייהם של מטיילים לא זהירים. מטייל שיימצא בנתיב השיטפון עלול לגלות ששבילים מכוסים במים, וירידות תלולות בסלע הפכו למפלים חלקלקים. בתוואי שטח מסוימים, כגון ואדיות צרים ומעוקלים לא תמיד יוכל המטייל למצוא מקום מחוץ לנתיב הזרימה. הימצאות בנתיב הזרימה של שיטפון מסכנת את חייו של המטייל. מטיילים שיוצאים למדבר, צריכים להתעדכן לגבי הסיכוי לשיטפונות. כמו כן, בשיטפונות גדולים, תהיה זרימה משמעותית בנחלים רחבים בעלי אגן ניקוז גדול, שחוצים כבישים. כלי רכב שימעיטו בהערכת עוצמת הזרם עלולים להתפתות לנסות לחצות את נתיב השיטפון, ולהיתקע או להיסחף. כיום במקרים רבים, מגשרים גשרים מעל נתיבי שיטפון בנגב ובמדבר יהודה. עדיין ישנו מספר לא מבוטל של כבישים שחוצים אפיקי שיטפון ללא גשר.

 

חזרה
Facebook